Blog,  Počítačové Hry,  Recenze,  Sport

Recenze – FIFA22

Nejnovější fotbalový simulátor EA pokračuje ve svém trendu evoluce přes revoluci – ale zůstává titulem zlatého standardu v podžánru tohoto sportu.

Platformy: Xbox Series X/S, Playstation 5 (recenzovaný), Playstation 4, Nintendo Switch, PC

Letos poprvé po dlouhé době má EA fotbalové hřiště jen pro sebe. Je to proto, že dlouholetý rival Pro Evolution Soccer byl svým vývojářem zavržen ve prospěch volně hratelné (a kriticky sledované) alternativy zvané eFootball.

Naštěstí se nezdá, že by nedostatek konkurence na hřišti vedl ke zmírnění neúnavného pochodu EA vpřed – s FIFA 22 představuje další solidní pokrok v sérii.

Takzvaný „Hypermotion“ je možná nejpozoruhodnějším znakem pokroku, který přidává detailní animaci zachycování pohybu, aby hra získala více realismu.

Další změny byly provedeny ve hře na hřišti, včetně AI, aby pomohly (nebo bránily) hráčům v reálném světě. To má za následek snížení lehkosti, se kterou lze vstřelit góly, a vynucuje si trochu více opatrnosti a dovednosti, abyste uspěli.

Mezitím byly přidány nové funkce do různých „režimů“, které mají hráči k dispozici. Z velké části tyto doplňky představují mírné úpravy loňské hry, ale staví na pozoruhodné šíři možností, které mají hráči k dispozici.

Hráči FIFA 22 mohou jednoduše naskočit do rychlého „hlavního“ zápasu nebo prohrát ligu či turnaj jako tým (nebo týmy) podle svého výběru.

V rámci toho mohou výběru týmu a taktice věnovat tolik nebo jen málo pozornosti, jak chtějí.

Ti, kteří hledají něco hlubšího, mohou začít kariéru jako mladý hráč a zkusit se propracovat na vyšší příčky (včetně možnosti ovládat tohoto hráče pouze na fotbalovém hřišti nebo celý tým). Nebo mohou vstoupit do vedení a pokusit se postoupit ze strany, přičemž budou dbát také na přestupový trh a další finanční jednání klubu.

Sekce „Volta“ je postavena na stylu pouličního fotbalu a přidává některé další nadstandardní možnosti, které připomínají samostatnou sérii FIFA Street.

Mezitím je k dispozici řada možností hry pro více hráčů, od standardních her typu head-to-head až po režim „Pro Clubs“, který umožňuje mnoha hráčům ovládat jednotlivé avatary na obrazovce.

Kromě toho EA také přidává funkci FIFA Ultimate Team – který uživatelům umožňuje sestavit si vlastní tým a zapojit hráče z různých reálných klubů a lig. 

A právě tuto funkci využívám v mém prvním ročníku hraní FIFY já. Takže si pojďme rozebrat můj pohled právě na FUT22.

Existují různé způsoby, jak toho dosáhnout – ale právě zde se do centra pozornosti dostává obávaná mikrotransakce.

Je to proto, že hráče lze přidávat prostřednictvím „balíčků karet“, které obsahují řadu tajemných postav a herního příslušenství. Lze je zakoupit za body získané hraním nebo jako zkratku prostřednictvím kreditů zakoupených za skutečné peníze.

Jedná se o verzi kontroverzního „loot boxu“ od EA, který po hráčích žádá, aby odevzdali hotovost za šanci získat herní funkci, kterou chtějí (což by jim také mohlo pomoci k lepším výkonům).

V době psaní této recenze byly k dispozici balíčky karet za cokoliv od 75 c do 3 EUR. Samostatně to možná není velká zátěž, ale vícenásobné nákupy by se rychle sčítaly… a to až poté, co za hru samotnou zaplatíte 70 EUR.

Ale i když se této části hry vyhýbáte, ostatní funkce a režimy by mohly z FIFA 22 udělat trochu matoucí nabídku pro hráče – zejména pro ty, kteří jsou v sérii noví.

EA však odvádí docela dobrou práci, když drží uživatele za ruce v průběhu celého procesu – na začátku je uveden minipříběh, který vám ukáže základy.

Řada herních režimů vám také dává možnost jednoduše pokračovat ve hře nebo přelévat taktiku, formu a údaje o hráčích, pokud to chcete udělat.

Ale všechno je to do značné míry případ „snadno se naučit, těžko zvládnout“.

Základem jsou ovládací prvky ve hře – jako je driblování, přihrávky a střelba – to vše je na první pohled snadné. Ale stisknutí správného tlačítka ve správný čas, na správnou dobu, s aplikovanou správnou křivkou, je úplně jiná věc.

A to nemluvě o studijním programu, který potřebujete, abyste se vyrovnali s nesčetnými proměnnými, které se podílejí na sestavování volného kopu.

Celkově však FIFA 22 odvádí velmi dobrou práci v tom, že nabízí něco každému typu hráče – ať už jste náhodný fanoušek hledající rychlou hru, nebo posedlý očekávanými góly, který se považuje za Jürgena Kloppa.

Vzhledem k tomu, že jde o relativně mírný upgrade na jeho předchůdce, vyvolává otázku, zda by hráči FIFA 21 měli velkou hodnotu, kdyby se posunuli o rok nahoru. I když ti, kteří tráví hodně času online, mohou brzy zjistit, že kritické množství hráčů je posune tímto směrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *