Blog,  Marketing

10 nejlepších sériových podnikatelů

Podnikatelé přicházejí s novými nápady a na základě nich začínají podnikat. Zřekli se jistoty placeného zaměstnání, aby mohli převzít své vlastní úsilí, přičemž převzali všechna rizika v naději na velké odměny. Sériový podnikatel se této výzvy opakovaně chopí. Jakmile je založen konkrétní podnik, delegují odpovědnost za provozování jeho operací a přesun do jiných podniků. Mohou dokonce prodat dřívější podniky. Sérioví podnikatelé často zažívají neočekávané zisky, když jsou jejich společnosti prodávány za vysoké prémie nebo nadále generují zisky bez velkého úsilí z jejich strany.

Tento článek uvádím v abecedním pořadí 10 nejvýznamnějších sériových podnikatelů.


Andreas von Bechtolsheim

Spoluzakladatel společnosti Sun Microsystems pomohl při budování společnosti – založené v roce 1982 – v podnikání v hodnotě miliard dolarů. V roce 1995 opustil společnost Sun a založil společnost Granite Systems, která vyráběla síťové přepínače. Během jednoho roku byla prodána společnosti Cisco Systems za 220 milionů $. V roce 2001 založil společnost se serverovými technologiemi s názvem Kealia, která byla v roce 2004 prodána společnosti Sun Microsystems a přivedla jej zpět do týmu pro správu společnosti Sun. Poté spoluzaložil v roce 2005 společnost Arista Networks, vysokorychlostní síťovou firmu. Spoluzaložil také HighBAR ventures, investiční společnost rizikového kapitálu, která investovala do mnoha technologických start-upů. Byl jedním z prvních investorů do společnosti Google, který v roce 1998 investoval 100,000 $, než byla společnost Google, Inc. dokonce založena jako společnost. Jeho čisté jmění se v roce 2018 pohybuje kolem 6,7 miliard $.


Sir Richard Branson

Založení obchodního konglomerátu Virgin Group sahá do roku 1970, kdy dvacetiletý Richard Branson zahájil podnikání v oblasti zásilkového prodeje. Dnes Virgin Group vlastní více než 200 různých společností, z nichž každá je ovládána různými akcionáři. Jeho diverzifikovaná skupina podniků zahrnuje různé produkty a služby. Pro každou úspěšnou společnost pod značkou Virgin, jako je Virgin Atlantic a Virgin Music, existuje mnoho dalších neúspěšných společností Virgin, jako Virgin Cola, Virgin Brides, Virgin Vodka a Virgin Clothing.


Rod Drury

Drury je novozélandský sériový podnikatel v technologickém prostoru. V roce 1995 založil společnost Glazier Systems, která se zaměřila na vývoj softwaru a poradenské služby. V roce 1999 jej nakonec prodal za 7 milionů dolarů. Poté založil společnost AfterMail, kterou v roce 2006 získala společnost Quest Software za 15 milionů $. V roce 2006 založil společnost Xero, společnost poskytující software jako službu (SaaS). Spoluzaložil také společnost s názvem Pacific Fiber, která se pokusila vybudovat internetový kabel spojující Spojené státy s Austrálií a Novým Zélandem, i když se to nepodařilo. V roce 2017 prodal akcie společnosti Xero v hodnotě 95 milionů $ a v březnu 2018 přešel z role generálního ředitele na nevýkonného ředitele.


Janus Friis a Niklas Zennström

Tito miliardářští skandinávští podnikatelé mají na své jméno řadu technologických podniků. Služba sdílení souborů peer-to-peer zvaná Kazaa byla jejich duchovním dítětem, ale dvojice se dostala do záře reflektorů se Skype, což byla první prominentní hlasová a videohovorová služba mezi počítači. V roce 2005 prodali Skype společnosti eBay, Inc. za 2,6 miliardy $. Zennstrom se vrátil ke Skypu v roce 2007, než byl v roce 2011 prodán společnosti Microsoft za 8,5 miliardy $. Dnes je Zennstrom zaměřen na Atomico, investiční konsorcium, které investovalo do více než 50 technologických společností. Janus Friis pokračoval v založení společnosti Starship Technologies v roce 2014.


Omar Hamoui

Hamoui, který ukončil studium MBA na The Wharton School na Universitě v Pensylvánii, založil čtyři různé společnosti. Nejvýznamnějším z nich byl Admob, což byla platforma mobilní reklamní sítě. Admob byl prodán společnosti Google v roce 2009 za 750 milionů $. Mezi jeho další podniky patří také Fotochatter, mobilní síť pro sdílení fotografií, kterou společnost LinkedIn získala v roce 2013. V současné době je partnerem ve společnosti rizikového kapitálu Sequoia.


Wayne Huizenga

Tento americký obchodní magnát s čistým jměním 2,6 miliardy $ má na svědomí založení tří multi-miliardových společností, všechny jsou součástí společností Fortune 500. Patří mezi ně společnost Waste Management, Inc., založená v roce 1968, s jediným popelářským vozem – Blockbusterové video z roku 1987, které se stalo předním řetězcem pronájmu filmů a AutoNation v roce 1996, který se stal největším prodejcem automobilů v USA. Vlastnil tři sportovní franšízy – Miami Dolphins, Florida Marlins a Florida Panthers. Podílel se také na založení šesti úspěšných společností kótovaných na NYSE. Huizenga zemřel 22. března 2018 ve věku 80 let.


Josh Kopelman

Kopelman zahájil svou podnikatelskou horečku během pobytu ve Whartonu. V roce 1992 založil společnost Infonautics Corp., která se úspěšně stala veřejnou v roce 1996. V příštích několika letech založil několik online obchodů, včetně Half.com pro použité knihy a hudební gadgety, a TurnTide, což byl antispamový systém. Half.com získala společnost eBay necelý rok po jejím zahájení a TurnTide koupila společnost Symantec Corp. do šesti měsíců. Kopelman je v současné době generálním ředitelem společnosti First Round Capital, která financuje internetové společnosti posledních 20 let. V roce 2018 byl New York Times zařazen na třetí místo v oblasti rizikového kapitálu. Mezi jeho investice patří Mint.com a StumbleUpon.


Michael Rubin

S odhadovaným čistým jměním 3 miliardy $ v roce 2018 je Michael Rubin zavedeným internetovým a sportovním sériovým podnikatelem. Ještě předtím, než šel na vysokou školu, získal Rubin ve svém rodném městě Lafayette Hill v Pa. Řetězec pěti lyžařských obchodů. Později založil společnost KPR sports, společnost se sportovním vybavením, která do roku 1995 dosáhla tržeb ve výši 50 milionů USD. Jeho podnik Global Sports z roku 1998 který se později nazýval GSI Commerce (miliardový podnik v oblasti elektronického obchodování), koupila společnost eBay za 2,4 miliardy $. Později eBay prodal tři divize spotřebitelů zpět Rubinovi, který je spojil a vytvořil současnou Kynetic. Zahrnuje společnost Fanatics, Inc. (prodejce sportovního zboží), Rue La La (web s bleskovým prodejem) a ShopRunner (členský servisní portál věnovaný online nakupujícím). Rubin také investoval do basketbalového týmu Philadelphia 76ers a hokejového týmu New Jersey Devils.


Samwer Brothers

Podnikání není jen o jedinečných nápadech – jde také o vypůjčení si osvědčených postupů a jejich dokonalé provedení. Bratři The Samwer – Alexander, Marc a Oliver – se sídlem v Německu založili Alando, o kterém se vědělo, že je replikou eBay. To se nakonec prodalo na eBay v roce 1999 za 50 milionů $. Jejich další podnik s názvem Jamba! byl založen v roce 2000 a nabízela mobilní obsah SMS, včetně vyzváněcích tónů, online her, online seznamek a pojišťovacích služeb pro mobilní telefony. Jamba! byl prodán společnosti VeriSign v roce 2004 za 270 milionů $. V roce 2007 založili společnost Rocket Internet SE, která sloužila jako mateřská společnost sloužící k replikaci úspěšných globálních podniků na místních trzích. Nyní se úspěšně podílí na financování startupů pro různé internetové společnosti, včetně Foodpanda, Home24, Spotcap a HelloFresh. V roce 2008 byli Samwers také prvními investory do Facebooku. Čisté jmění každého bratra Samwera je nejméně 1,2 miliardy $.


Oprah Winfrey

Tato slavná americká filantropka, mediální vůdkyně a podnikatelka, známá především díky své oceňované talk show „The Oprah Winfrey Show“, zahájila svou kariéru jako místní televizní moderátorka. V roce 1986 založila společnost Harpo Productions, Inc., která od roku 1988 vlastnila práva na „The Oprah Winfrey Show“ a zakládala základy jejích podnikatelských aktivit. Na konci 90. let byla nejbohatší ženou v show businessu a její čisté jmění v roce 2018 činilo 2,8 miliardy $. Je spoluzakladatelkou kabelové stanice Oxygen a v roce 2011 spustila síť Oprah Winfrey Network (OWN). Vydává časopis O, The Oprah Magazine a je autorkou pěti knih.


Sečteno a podtrženo
Podnikatelské podniky mohou nabídnout obrovské finanční zisky, ale vyžadují odhodlání, čas, energii, vizi uspět a odvahu selhat. Sérioví podnikatelé se prodírají z jednoho podniku do druhého, nejen že sedí a sklízejí plody svých minulých úspěchů, ale využívají své zkušenosti při zakládání nových podniků. Mnoho z nich se etablovalo v diverzifikovaném souboru podniků a jejich úspěchy i neúspěchy jsou pro začínající podnikatele důležitým poučením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *