Blog,  Spoluprace

Sčítání čápů pro rok 2021 je v plném proudu. Zapojte se také a tím pomozte Ornitologům!

První čápi se do České republiky začali vracet již začátkem března. Jejich migrace však stále není u konce. Ornitologové je každý rok pečlivě sledují. Pomocnou ruku k dílu můžete přiložit i vy. Zapojte se do programu Čapí hnízda, a doplňte cenná data České společnosti ornitologické. Tento příspěvek publikuji pro Preston Knihy, které jsou ve spolupráci s Českou ornitologickou společností.

Čápi bílí. Foto: Luboš Mráz

Navigace:

 • Čapí Hnízda.
 • Bez dobrovolníků to nejde.
 • Zapojte se do sčítání čápů.
 • Jak nahlásit výsledky pozorování čápů?
 • Čáp je mimo hnízdo.
 • Jedním záznamem to nekončí.
 • Jak poznat mládě?

Krátké video:

Reportáž z ČT24

Čapí hnízda

Program Čapí hnízda je rozsáhlý projekt, během kterého se široká veřejnost zapojuje do získávání a zpracovávání dat zaměřených na migraci čápů.

Česká společnost ornitologická sleduje hnízdění čápů od roku 2014. Právě tehdy se čáp bílý a čáp černý stali ptáky roku. V návaznosti na toto vítězství vznikl web Pták roku 2014, který byl později přejmenován na Čapí hnízda.

Momentálně se na webu nachází interaktivní mapa s více než 1 400 hnízdy čápa bílého. Dozvíte se zde, jaká hnízda již byla zkontrolována a kde byl čáp viděn. Součástí programu jsou fotografie nebo on-line přenosy z hnízd.

Bez dobrovolníků to nejde

Čapích hnízd je tolik, že by je ornitologové jen s těží zvládali hlídat sami. Každý rok se do sčítání čápů naštěstí zapojuje řada dobrovolníků. V loňském roce jejich počty poprvé za fungování programu překonaly hranici 700 lidí. Česká společnost ornitologická za tím vidí opatření související s koronavirovou pandemií, která uzavřela zábavní střediska a zabránila lidem v cestování.

Zapojte se do sčítání čápů i vy

I v letošním roce se trávení volného času v přírodě jeví jako nejschůdnější možnost. Proto ornitologové vyzývají všechny turisty, aby se do sčítání čápů zapojili.

Až se budete příště toulat krajinou všimněte si čapích hnízd a nahlaste je ornitologům. Pozorování čápů, a hlavně jejich mláďat, je navíc zážitek, který pohladí po duši malé i velké.

Jak nahlásit výsledky pozorování čápů?

Výsledky pozorování lze zadat přes mobilní aplikaci Avif Mobile přímo v terénu, nebo později doma pomocí počítače přes odkaz birdlife.cz/capi. K pozorování lze připojit fotografii.

V období, kdy se čápi vracejí, tedy během března a dubna, lze zaznamenat následující údaje:

 • čáp na hnízdě nepozorován,
 • na hnízdě je čáp (většinou přilétá první samec),
 • na hnízdě je celý pár,
 • dochází k páření,
 • začátek snášení (poznáte jej tak, že čáp na hnízdě sedí).

Nezapomeňte, že i negativní pozorování má svou cenu. Nahlašujte jak obsazená, tak stále prázdná hnízda. Ornitologové tak budou mít přehled o tom, kolik hnízd již dobrovolníci zkontrolovali.

Může se stát, že při svých toulkách přírodou narazíte na hnízdo nové. V takovém případě se jej nebojte na mapu přidat.

Čáp je mimo hnízdo

Pokud zpozorujete čápa například na louce nedaleko hnízda, neznamená to, že k hnízdu automaticky patří. Může jít o tzv. průtažného jedince. Takové pozorování zadejte na web birds.cz.

Jedním záznamem to nekončí

Relevantní výsledky lze získat až opakovaným pozorováním již zkontrolovaných hnízd v průběhu celé hnízdící sezóny.

Kromě samotných příletů čápů jsou ceněny záznamy o nově narozených mláďatech a jejich vývoji. Na konci sezóny jsou pak důležité údaje o tom, kolik čápů hnízda opustí. Proto je potřeba s pozorováním vydržet až do podzimu.

Jak poznat mládě

Záznamy o nově narozených mláďatech patří k nejdůležitějším. Jejich rozeznání od dospělců je snadné. Mláďata mají končetiny šedivé na rozdíl od dospělců, kterým nohy i zobák září červeně. Ať už si v přírodě všimnete čapích hnízd náhodou, nebo se k nim vydáte cíleně, nahlaste svá pozorování. Každý záznam se počítá.


Podívejte se do mapy, jestli není hnízdo čápů i ve vašem okolí a zaznamenejte, jestli už čáp přiletěl

Více informací hledejte na birdlife.cz/capi

Čerpáno z portálu České ornitologické společnosti https://www.birdlife.cz/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *