První čápi se do České republiky začali vracet již začátkem března. Jejich migrace však stále není u konce. Ornitologové je každý rok pečlivě sledují. Pomocnou ruku k dílu můžete přiložit i vy. Zapojte se do programu Čapí hnízda, a doplňte cenná data České společnosti ornitologické. Tento příspěvek publikuji pro Preston Knihy, které jsou ve spolupráci s Českou ornitologickou společností.

Navigace:
- Čapí Hnízda.
- Bez dobrovolníků to nejde.
- Zapojte se do sčítání čápů.
- Jak nahlásit výsledky pozorování čápů?
- Čáp je mimo hnízdo.
- Jedním záznamem to nekončí.
- Jak poznat mládě?
Krátké video:
Čapí hnízda
Program Čapí hnízda je rozsáhlý projekt, během kterého se široká veřejnost zapojuje do získávání a zpracovávání dat zaměřených na migraci čápů.
Česká společnost ornitologická sleduje hnízdění čápů od roku 2014. Právě tehdy se čáp bílý a čáp černý stali ptáky roku. V návaznosti na toto vítězství vznikl web Pták roku 2014, který byl později přejmenován na Čapí hnízda.
Momentálně se na webu nachází interaktivní mapa s více než 1 400 hnízdy čápa bílého. Dozvíte se zde, jaká hnízda již byla zkontrolována a kde byl čáp viděn. Součástí programu jsou fotografie nebo on-line přenosy z hnízd.
Bez dobrovolníků to nejde
Čapích hnízd je tolik, že by je ornitologové jen s těží zvládali hlídat sami. Každý rok se do sčítání čápů naštěstí zapojuje řada dobrovolníků. V loňském roce jejich počty poprvé za fungování programu překonaly hranici 700 lidí. Česká společnost ornitologická za tím vidí opatření související s koronavirovou pandemií, která uzavřela zábavní střediska a zabránila lidem v cestování.
Zapojte se do sčítání čápů i vy
I v letošním roce se trávení volného času v přírodě jeví jako nejschůdnější možnost. Proto ornitologové vyzývají všechny turisty, aby se do sčítání čápů zapojili.
Až se budete příště toulat krajinou všimněte si čapích hnízd a nahlaste je ornitologům. Pozorování čápů, a hlavně jejich mláďat, je navíc zážitek, který pohladí po duši malé i velké.
Jak nahlásit výsledky pozorování čápů?
Výsledky pozorování lze zadat přes mobilní aplikaci Avif Mobile přímo v terénu, nebo později doma pomocí počítače přes odkaz birdlife.cz/capi. K pozorování lze připojit fotografii.
V období, kdy se čápi vracejí, tedy během března a dubna, lze zaznamenat následující údaje:
- čáp na hnízdě nepozorován,
- na hnízdě je čáp (většinou přilétá první samec),
- na hnízdě je celý pár,
- dochází k páření,
- začátek snášení (poznáte jej tak, že čáp na hnízdě sedí).
Nezapomeňte, že i negativní pozorování má svou cenu. Nahlašujte jak obsazená, tak stále prázdná hnízda. Ornitologové tak budou mít přehled o tom, kolik hnízd již dobrovolníci zkontrolovali.
Může se stát, že při svých toulkách přírodou narazíte na hnízdo nové. V takovém případě se jej nebojte na mapu přidat.
Čáp je mimo hnízdo
Pokud zpozorujete čápa například na louce nedaleko hnízda, neznamená to, že k hnízdu automaticky patří. Může jít o tzv. průtažného jedince. Takové pozorování zadejte na web birds.cz.
Jedním záznamem to nekončí
Relevantní výsledky lze získat až opakovaným pozorováním již zkontrolovaných hnízd v průběhu celé hnízdící sezóny.
Kromě samotných příletů čápů jsou ceněny záznamy o nově narozených mláďatech a jejich vývoji. Na konci sezóny jsou pak důležité údaje o tom, kolik čápů hnízda opustí. Proto je potřeba s pozorováním vydržet až do podzimu.
Jak poznat mládě
Záznamy o nově narozených mláďatech patří k nejdůležitějším. Jejich rozeznání od dospělců je snadné. Mláďata mají končetiny šedivé na rozdíl od dospělců, kterým nohy i zobák září červeně. Ať už si v přírodě všimnete čapích hnízd náhodou, nebo se k nim vydáte cíleně, nahlaste svá pozorování. Každý záznam se počítá.
Podívejte se do mapy, jestli není hnízdo čápů i ve vašem okolí a zaznamenejte, jestli už čáp přiletěl
Více informací hledejte na birdlife.cz/capi
Čerpáno z portálu České ornitologické společnosti https://www.birdlife.cz/.